Metodické materiály:
  Mechanika koulí   APAT            

PAT (Playing Ability Test)

Vše začalo tím, když v roce 1995 přední německý poolový hráč a teoretik tohoto sportu, Ralph Eckert, napsal svou dnes již klasickou knihu o poolu, jejíž anglické vydání vyšlo v roce 2005 pod názvem Modern Pool. Kniha se vyznačuje pro Němce typickou systematičností zpracování tématu včetně velikého množství ucelených metodických pokynů, jak zvládnout a nacvičit jednotlivé oblasti poolové hry.

Právě v roce vydání anglické verze knihy se zrodila iniciativa, která dostala název Playing Ability test (PAT), tj. test herních schopností, který možná našel inspiraci v obdobné golfové iniciativě PAT (Player Ability Test – test hráčských schopností). Kvůli možné záměně s golfovým PAT byl později poolový PAT přejmenován na APAT.

Na samém začátku PATu stál u jeho zrodu vedle Ralpha Eckerta také Dirk Schwiewager, jenž dostal na starost roli administrátora internetových stránek pat-billiard.com, které se staly hlavním místem, kde se soustřeďovaly informace o vývoji a aktuálním stavu systému. Ještě v průběhu roku 2005 se k nim přidal Jorgen Sandman. Myšlenky J.Sandmana se promítly do vzniku větve PAT-Trainers pro PAT-1, která doplnila původní trojici testů PAT-1, PAT-2 a PAT-3, kterou Eckert zpracoval ve stupních obtížnosti od závodních přes pokročilé po špičkové hráče poolu. Přibyl také stupeň PAT-Start pro začátečníky a děti. Již do základů systému byla zabudována větev PAT-Examiner pro zkušební komisaře PAT.

Jak tedy PAT v praxi fungoval? Pro zájemce o absolvování testů vše začíná tím, že si opatří brožuru (dostupnou i v elektronické podobě) s popisem jednotlivých testů a s bodovými stupnicemi pro příslušný stupeň PAT. Poté, kdy získá pocit, že je na testy připraven, může se přihlásit k vykonání zkoušek u některého ze zkušebních komisařů, kteří své termíny i s místem konání vyvěšují na stránkách pat-billiard.com. Výsledek testů pak jejich absolvent může (ale nemusí) uvolnit ke zveřejnění v seznamu absolventů PAT. Tyto seznamy s uvedením bodového zisku a stupně PAT lze na výše zmíněných stránkách rovněž objevit. Vedle neznámých jmen v těchto seznamech najdeme i jména velmi prestižní (Torsten Hohmann, Ralph Souquet, Vilmos Földes, Albin i Jasmine Ouschan a řada dalších).

Spodní hranicí splnění testů je dosažení 600 bodů, a to ve stupních 600-799, 800-999 a 1000 a výš. Podle absolvovaného stupně PAT a svého bodového zisku získá úspěšný absolvent testů ocenění v podobě barevného pásku (v obdobě barevných pásů z bojových umění). Při dosažení výsledku nad 1000 bodů získá absovent navíc ještě zvláštní certifikát. Mezi nejúspěšnějšími absolventy PAT-1 najdeme např. Jasmine Ouschan, která v PAT-1 dosáhla již v roce 2005 famózního bodového zisku 1400 bodů, jimiž předstihla celou plejádu vynikajících mužských absolventů! Hohmann nebo Souquet ovšem své body získali v PAT-3, což se samozřejmě úplně jiná káva než PAT-1. Jako shoda okolností se může jevit, že právě v roce 2005, kdy pánové Hohmann a Souquet absolvovali své testy PAT-3, dosáhli oba ohromujících výsledků na nejprestižnějších turnajích v USA.

V současné době je možné navazující aktivity R.Eckerta a jeho souputníků vyhledat na stránkách https://www.checkbilliard.com/

Pro české prostředí jsem zpracoval testy APAT (ve stupních 1, 2 a 3) do tří excelských sešitů se shodnou strukturou obsahu. První list obsahuje schémata rozmístění koulí na stole pro jednotlivé testy, doprovozená popisem provedení testu. Druhý list obsahuje osobní deník hráče, v němž se dosažené výsledky automaticky přepočítávají na dosažené body. Deník graficky vyhodnocuje vývoj schopností hráče v čase.

 

APAT1denik.xlsx        APAT2denik.xlsx        APAT3denik.xlsx